Комітет Підприємців Львівщини

Хом'як і його «Сім’я». Одіозний керівник екологічного департаменту ЛОДА Мирослав Хом’як написав заяву на звільнення

Мирослав Хом'як, директор департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації, написав 5 червня заяву на звільнення за власним бажанням.

Попри те, що Хом’як останні роки займав позірно малозначущу посаду у виконавчій владі, його ім’я добре відоме львів’янам ще з часів Кучми, коли він очолював обласних податківців, викручуючи руки підприємцям. Зрештою, і у кріслі директора «екологічного» департаменту ЛОДА Мирослав Хом’як зумів налаштувати проти себе різні організації місцевих підприємців, які прямо звинувачували його у масштабній корупції.

 

ZAXID.NET почав готував це розслідування задовго до того, як Мирослав Хом’як під тиском підприємціввирішив звільнитися.  Втім чиновники його типу люблять повертатися, не уявляючи свого життя поза владою. Тому ми вирішили розказати про увесь бізнес, яким “обросли” члени його родини, поки Мирослав Хом’як віддано «служив» державі.

Хто люстрував Хом'яка

«Заяву на звільнення подаю з тих причин, щоб не дати можливість окремим ділкам, які у такий відповідальний для України політичний час, намагаються використати період оновлення владних гілок у своїх приватних інтересах», - написав Мирослав Хом'як у своєму прощальному зверненні, надісланому на адресу ZAXID.NET .

Ймовірно, мова йде про заяви Комітету підприємців Львівщини (КПЛ) про створення під керівництвом Хом`яка схеми вимагання, отримання та легалізації хабарів за посередництва трьох фірм.

«Це три фірми, які знаходяться за однією адресою, в трьох сусідніх кабінетах. Підприємця «добровільно-примусово» просили сплачувати за послуги цих компаній. Фактично хабарництво як таке перейшло в іншу стадію – узаконеного хабарництва»,  - розповів ZAXID.NET підприємець Ігор Маркуц.

Три фірми, про які говорять підприємці, - це ТОВ «Компанія "Центр ЛТД"», ПП «Компанія з утилізації відходів “Укрекокомресурси”» та ПП «Ріал». ZAXID.NET звертався до цих компаній з проханням про коментарі до цієї статті, однак усі вони не виявили такого бажання.

Cхема працювала так:  якщо будь-яку екологічну документацію розробляла не «своя» фірма, то вона не погоджувалася департаментом екології Хом'яка. Підприємці кажуть, що документи таким чином повертали багато разів, і причини відмови часто суперечили одна одній. Таким чином клієнтів у фірм, які пов'язують з Хом'яком, ставало більше і більше.

Перші дві фірми з цього списку були створені у 2011 році – після того, як Хом'як очолив держуправління охорони навколишнього природного середовища у Львівській області (пізніше реформоване у департамент екології та природних ресурсів ЛОДА). ПП «Ріал» було зареєстроване ще у 1997 році, однак племінник Хом'яка став формальним власником фірми лише у 2012 році.

Усі три компанії розташовані в одному будинку на вул. Лазаренка, 1а у Львові, займають кабінети №8, 9 та 12.

Власником «Укрекокомресурсів» є громадянин Польщі  українець Володимир Саламаха. Про нього відомо лише те, що він є бізнес-партнером Романа Козака, батька Тараса Козака, екс-заступника голови ДПА у Львівській області, близького товариша лідера «Українського вибору» Віктора Медведчука.

Натомість у двох інших фірмах, «Ріал» і «Центр ЛТД», власниками є близькі родичі Мирослава Хом'яка. За документами, «Ріал» належить його 22-річному племіннику Мирославу Даниліву, а «Центр ЛТД» – «Тернопільській інвестиційній компанії», якою володіє сестра Хом'яка Галина Данилів та його тесть Ярослав Кривошия.

Ці дві фірми мали б викликати занепокоєння не тільки у громадськості, оскільки їх діяльність напряму пов'язана з управлінням, яким керував до 5 червня Хом'як. Підприємство «Ріал» займається збиранням, транспортуванням та зберіганням небезпечних відходів. А «Центр ЛТД» -  розробкою дозвільної документації та виконанням різних екологічних робіт: від розробки паспортів відходів до контролю за викидами та контролю ефективності очисних споруд.

Натомість звернення КПЛ до Генпрокуратури про, як мінімум, конфлікт інтересів, обернулося відповіддю з МВС, що «не встановлено достатніх підстав та приводів, котрі би вказували на наявність ознак кримінального правопорушення, у зв'язку з чим розгляд вказаного звернення припинено».

Клан Хом’яків. Сестра  

Не лише на прикладі активної «допомоги» іншим бізнесменам помітно, що Мирослав Хом’як через свою родину бере активну участь у львівському бізнесі. ZAXID.NET вдалось з’ясувати глибину коріння, яке пустила родина екс-чиновника  у це середовище.

Як виявилось, цілою низкою фірм володіє родина його сестри Галини Данилів. Наприклад, її донька Мар’яна Курилас (Данилів), племінниця Мирослава Хом’яка, є власницею  ПП  «МДМ-плюс», яке згідно з кодом економічної діяльності (КВЕД) займається ремонтом та будівництвом, орендою, консультуванням з питань  комерційної діяльності і навіть дослідженням кон'юнктури и ринку та виявлення громадської думки.

Проте знайти сліди діяльності фірми у Львові чи в Україні нам не вдалось. Натомість з’ясувалось, що «МДМ-плюс » є засновником цілої низки інших підприємств. Наприклад, ТОВ «ВІП-Захід», яке займається охоронною діяльністю та проводить розслідування.  Директор фірми Івашко Ігор Андрійович. Це підприємство було засновано у 2005 році. Першими його власниками були Володимир Вульчин, Олександр Попов і Мирослав Шевців, останній також є помічником депутата міської ради від ВО «Свобода» Романа Плахтія.

Або  «Житлобуддизайн», власницею 83% якого Мар’яна Курилас через «МДМ плюс» стала у 2008. Фірма займається будівництвом та гуртовим продажем будівельних матеріалів.

Племінниця Хом’яка цікавиться також сільським та мисливським господарством: є співвласницею СГ «Рімекс» та ТОВ «Куличківське мисливське господарство».

А також у сферу її інтересів входить нерухомість  - вона є власницею ТОВ «Блиск-плюс», яке зареєстровано на вул. Коперніка 10/6. Саме «адреса» є головним активом підприємства – приміщення площею 221 кв. м. яке на сьогодні орендує Дельта банк. Директором підприємства є її чоловік Михайло Курилас.

Син сестри Мирослава Хом’яка - Мирослав Данилів, також є в бізнесі. На сьогодні він ліквідовує ВАТ «Львівагротранссервіс», яке зареєстроване у с. Муроване і раніше займалось перевезеннями. В активах підприємства була автоколона з 6 автомобілів, автомайстерня та нерухомість у вигляді адмінбудинку.  За даними аудиторської перевірки за 2012 рік підприємство було визнано «не досить ліквідним», хоча і «спостерігалось покращення фінансової діяльності».

Брат 2

Цікавість до «Львівагротранссервісу» члени клану Хом’яків виявили давно. Ймовірно, попри його недостатню ліквідність, воно завжди мало певний потенціал. Наприклад, завдяки наявності у власності ділянки площею 5 га в селі поблизу Львова.  За даними ресурсу SMIDA вже у 2007 році власником контрольного пакету акцій підприємства була «Тернопільська інвестиційна компанія» (ТІК), яка належить сестрі Мирослава Хом’яка Галині Данилів та його тестю Ярославу Кривошиї. Останнім засновником підприємства, за якого розпочалась ліквідаційна процедура, було ТОВ  «Муроване-Транс». Це підприємство зареєстроване у селі Муроване  за тією ж  адресою, що й «Львівагротранссервіс». А заснувала «Муроване-Транс» уже згадана «Тернопільська інвестиційна компанія».  Директором «Муроване-Транс» є Роман Хом’як, брат чиновника.

Він не лише керує бізнесом, але й володіє торговою фірмою ПП «Асканія», яка зареєстрована у Львові на вул. Гетьмана Мазепи, 22, де розташована одна з піцерій мережі «Delicata». А от самою мережею піцерій володіє вже згадуване СГ «Рімекс», співвласницею якого є Мар’яна Курилас  племінниця еколога-податківця Мирослава Хом’яка.

Дружина і її батько

Аналіз бізнесу, пов’язаного з Мирославом Хом’яком, не може бути повним без вже згадуваної «Тернопiльської iнвестицiйної компанiї». Наприклад,  за даними сайту «Наші Гроші. Львів», ця компанія володіє популярними у Львові ЗМІ – радіостанцією «Львівська хвиля» та сайтом «Галінфо».

Крім того, ця ж компанія є власником 71,5% ВАТ «Сяйво». Дочірня компанія цього підприємства «Сяйво-інвест» займається виготовленням світильників. Власницею компанії є  Людмила Хом’як, дружина Мирослава Хом’яка.  

ВАТ «Сяйво» володіє не лише промисловим виробництвом, але й 1,6 га землі на вул. Промисловій у Львові. На території підприємства працює автомийка.  Цікаво, що «Сяйво» стало власністю ТІК приблизно у 2007 році, так само як і роздержавлене «Львівагротранссервіс». У цей період Мирослав Хом’як працював на посаді заступника директора департаменту в ДПА України.

До речі, комерційним директором та членом правління ВАТ  «Сяйво» є Роман Плахтій, депутат Львівської міськради від ВО «Свобода», голова комісії з землекористування. А його доньці Анастасії Плахтій належить 30% ТОВ «Янта-Сервіс», де решта 70% належить все тій же «Тернопiльській iнвестицiйній компанiї».

«Янта-Сервіс» зареєстрована в Яворівському районі і, серед іншого, займається «організацією інших видів відпочинку та розваг». Подейкують. що саме цьому підприємству належить 5 га землі з озером та приміщення відпочинкового комплексу колишнього ДП «Львівприлад», до скандалу довкола продажу якого у 2006 році був причетний і Роман Плахтій, як співвласник одного з підприємств, яке отримало частку майна «Львівприладу».

Сам Мирослав Хом’як формально не володіє жодним підприємством, а от його дружина, окрім виготовлення світильників на «Сяйво-Інвест», має ще й  90% ТОВ «Золотий ключик», яке управляє приватним садочком «У пані Ганни», що розташований на вулиці Журавлинній у Львові. Ще донедавна вона була і директором цього закладу . Решта 10% дитсадка належать ПП «Асканія» - фірмі Романа Хом’яка, брата Мирослава Хом’яка.

ZAXID.NET